Kiperzy, smakosze oraz ceny

Każde wino smakuje inaczej, co innego je charakteryzuje, posiada inny aromat i barwę. Smakując wino należy zwrócić uwagę na jego kolor, czyli, jak mówią kiperzy win na „suknię” lub „szatę”. Właśnie to one mają powiedzieć nam o wieku wina. Podczas degustacji win znawcy kierują się zasadami, że im czerwone wino jest jaśniejsze, tym starsze, zaś białe ma odwrotnie im jaśniejsze, tym młodsze.

Ważny jest również aromat trunku, wówczas możemy powiedzieć, jaki ma bukiet, czy pachnie np. owocami, kwiatami, a może mokrym kamieniem. Na końcu sprawdza się posmak wina. Wówczas wolno a nawet trzeba zasysać powietrze do ust i siorbać, co uwydatnia smaki.

Wszystkie te zastosowania są niezwykle ważne podobnie, jak ich kolejność. Podczas degustacji prawdziwi koneserzy rozważają, jakie wino czy jest lekkie, czy pełne, czy dobrze zrównoważone, czy nie jest zbyt słodkie i nie nazbyt kwasowe, czy nie jest gorzkie i czy nie za bardzo czuć w nim smak alkoholu. Istotnym jest jak nasze podniebienie odczuwa dane wino i czy smak utrzymuje się długo, czy krótko.