Charakter wina

Wymienione wyżej czynniki mają fundamentalny wpływ na charakter otrzymywanego wina. Wina wytrawne znane są najbardziej w wersji wina czerwonego produkowanego z takich odmian, jak: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir i Syrah. Każdy ze szczepów potrzebuje specjalnych warunków, odpowiedniej gleby a także daje odmienny gatunek wina, dlatego wiedza o określonych szczepach jest niezmiernie ważną dla każdego konesera.

Szczep Cabernet Sauvignon powstał w wyniku skrzyżowaniu cabernet franc i sauvignon blanc. Uprawiany jest niemal na całym świcie, mimo że jest to szczep trudny do uprawy to walory wina powstałego z tej winorośli są nieocenione. Gatunek ten charakteryzuje się niewielkimi, późno dojrzewającymi owocami o grubej skórce, która bogata jest w barwniki i garbniki Właśnie dzięki tym właściwościom wina Cabernet zalicza się do win mocno skoncentrowanych i aromatycznych.

Młode roczniki mogą się wydać niesmaczne, ponieważ Cabernet jest winem o silne budowie i dlatego świetnie nadaje się do długiego dojrzewania w dębowych beczkach. Dlatego dojrzałe wina mają wyborny smak i delikatny aromat papryki i czekolady. Świetnie pasują do potraw mięsnych, zwłaszcza z dziczyzną, zaś najlepsze wina tego szczepu pochodzą z Francji, Włoszech i Hiszpanii.