Informacje na etykiecie

Na głównej etykiecie przeważnie jest informacja o rodzaju lub rodzajach szczepów winogron, z jakich powstało wino. Każdy szczep daje wino o innym charakterze, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dany szczep, aby móc dobrać odpowiednie wino. Poznając wina z kilku szczepów, wybierzemy ten ulubiony, najlepszy dla naszych kubków smakowych.

Na etykiecie jest też nazwa winnicy, czyli tym samym producenta określonego wina. Każda ma własny styl i charakter, dlatego jeśli mamy kilka sprawdzonych możemy niemal „w ciemno” kupować kolejne ich wina.

Na etykietach niektórych win jest też apelacja, czyli dokładne określenie regionu, z którego ono pochodzi np. te, które pochodzą z Francji posiadają AOC. Właśnie te z taka apelacją mają bardzo ściśle określony charakter. Na głównej etykiecie również zamieszczony jest rocznik wina. Sklep z winami zwykle posiada pracownika, który potrafi doradzić nam w wyborze i objaśnić informacje na etykietach. Na kontretykiecie, czyli tylnej etykiecie znajdziemy informację, czy wino jest wytrawne, półwytrawne, półsłodkie czy słodkie.